Proces vývoje software
Bez dokonalého plánu, specifikace silných a slabých stránek, určení cílových uživatelů apod. nemá vývoj softwaru smysl. Podrobné plánování pozitivně ovlivní celý proces vývoje softwaru.
Během této fáze vývoje jsou podrobně definovány požadavky a funkcionality softwaru a je provedena analýza jejich proveditelnosti. Analýza požadavků pomáhá identifikovat rizika a jejich snižování už na samotném začátku vývoje.
Návrh softwaru je nejdůležitější součástí jeho vývoje. Během této fáze se navrhne celá architektura software, databázová struktura, funkční řešení, uživatelské prostředí (tzv. wireframy) a grafický design. Výstupem je projektová dokumentace.
Fáze vývoje je o psaní kódu a převedení popisu v projektové dokumentaci do podoby skutečného softwaru.Tato fáze je obecně nejdelší, protože je páteří celého procesu vývoje a je důležité mu věnovat největší pozornost.
V tomto okamžiku je již software vytvořený a začíná fáze testování. Testeři provádí řadu testu jako je testování funkčnosti, systémové integrace, přijatelnosti pro uživatele apod. Po dokončení této fáze je software bez chyb a následuje fáze nasazení.
V této fázi probíhá nasazení softwaru. Nově vytvořená a otestovaná aplikace je spuštěna do “ostrého”provozu.
Poslední fáze cyklu vývoje softwaru zahrnuje údržbu a pravidelné aktualizace. V této fázi dochází k případnému vylepšování a ladění softwaru na základě zpětných vazeb od reálných uživatelů.
Předposledním krokem v procesu vývoje webových aplikací je testování kvality a oprava případných chyb. Aplikace by vždy měla projít zátěžovým testováním, testováním všech funkcí a uživatelského prostředí.